Należy mieć świadomość, że składanie różnych obrazków z bardzo dużej liczby elementów jest nie tylko doskonałym sposobem na spędzanie czasu, ale również aktywnością, która przynosi zdecydowanie większą liczbę korzyści, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego warto kupić puzzle dla dzieci

Największe zalety układania puzzli

Godny uwagi jest fakt, że układanie puzzli jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu. Nie wszyscy wiedzą, że w trakcie zabawy równocześnie będą pracowały obie półkule mózgowe. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas główkowania nad omawianą układanką organizm będzie produkował dopaminę, która jest odpowiedzialna za zapamiętywanie oraz uczenie się. Należy zaznaczyć, że mózg pod wpływem dopaminy będzie zdecydowanie bardziej zmotywowany do osiągnięcia danego celu, a także skupiony na wszystkich zadaniach, które go do niego doprowadzą. Ponadto układanie puzzli będzie uczyło dzieci zarówno koncentracji, jak i bardzie ważnej umiejętności, czyli skupienie się na jednej konkretnej rzeczy. 

Jakie są jeszcze korzyści związane z regularnym układaniem puzzli?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wyszukiwanie, a następnie dopasowywanie do siebie poszczególnych elementów układanki wpływa na rozwój spostrzegawczości. Ponadto puzzle doskonale wspomagają ćwiczenia pamięci wzrokowej. Jak wiadomo, najpierw należy zapamiętać cały obrazek, a następnie poszczególne elementy odpowiednio dopasowywać w określone miejsce. Wśród licznych atutów puzzli wymienianych przez rodziców trzeba także wymienić rozwijanie umiejętności wzrokowo-przestrzennych oraz matematycznych. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane umiejętności będą miały bardzo duże znaczenie w późniejszym procesie uczenia się. dzieci. Nie można zapomnieć, że w trakcie układania omawianej układanki dziecko będzie miało możliwość rozwijania analizy i syntezy wzrokowej. Będzie potrafiło rozkładać całość na odrębne elementy, a następnie ponownie złożyć je w całość. Jak wiadomo, jest to niezwykle potrzebna umiejętność w trakcie czytania oraz pisania.